Nurkowanie techniczne

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 139
  • Dostępność: na zamówienie
  • Autor: Paweł Poręba
  • ISBN: 978-83-61208-61-7
  • Format / Liczba stron: B5 / 360
  • Oprawa: miękka lub twarda
  • Wyd. / rok wydania: 1
  • szt.
  • 142,00 zł

Jest to pierwszy podręcznik do nurkowania technicznego dostępny na naszym rynku.

      Książka jest przeznaczona zarówno dla nurków technicznych jak i tych, którzy dopiero myślą o rozpoczęciu nauki w tym kierunku, a także dla nurków, którzy nie zamierzają nurkować technicznie, ale chcieliby pogłębić swoją wiedzę na temat nurkowania i zyskać szersze spojrzenie na zagadnienia z nim związane.

      Książka zawiera kompendium wiedzy na temat nurkowania technicznego na obiegach otwartych. Duża wiedza teoretyczna wynikająca ze ścisłego wykształcenia autora poparta jest konkretną wiedzą praktyczną, wynikającą z jego doświadczenia nurkowego zarówno jako nurka technicznego, wrakowego, jaskiniowego jak i jako instruktora IANTD aktywnie szkolącego w bazie nad polskim morzem, co czyni podręcznik dostosowanym do polskich realiów nurkowania.
      Podręcznik zawiera mnóstwo uwag i praktycznych przykładów, wszystko jest dokładnie wyjaśnione i wytłumaczone, unaocznione przykładami co powoduje, że czytelnik może sam dokonać świadomego wyboru, a nie tylko „robić tak, bo tak jest napisane”. Nurkowanie techniczne jest zajęciem wymagającym od nurka zarówno dobrego przygotowania fizycznego jak i psychicznego oraz naturalnie wysokich umiejętności nurkowych. W książce opisano ważne aspekty treningu fizycznego – od treningu „na powierzchni”, poprzez trening pływacki aż po nurkowanie na zatrzymanym oddechu. Trening psychiczny – wg autora istotne jest od początku kładzenie sporego nacisku na trening umiejętności radzenia sobie w sytuacjach awaryjnych, opanowania się i próby przerwania „spirali stresu”.
      Najciekawsze wydają się być jednak dokładnie przedstawione umiejętności nurkowe, co powoduje, że książka jest nie tylko zbiorem sporej wiedzy dotyczącej nurkowania, ale praktycznym przewodnikiem, w którym autor po kolei i szczegółowo opisuje wszystkie ważne elementy nurkowania od ubierania sprzętu, poprzez poprawne poruszanie się pod wodą, strzelanie bojki, posługiwanie się stejdżami aż po umiejętności nawigacyjne, kartowanie czy nawet naprawę automatu pod wodą! Opisane są także szczegółowo procedury stosowane w nurkowaniu technicznym, w nurkowaniu w przestrzeniach zamkniętych, procedury ratownicze oraz autoratownicze.
      Z książki dowiemy się jak się wyważyć, czym w rzeczywistości jest trym i jak sprawdzić czy jest on poprawny a także jak wykonać na miejscu proste naprawy sprzętu nurkowego, takie choćby jak załatanie suchego skafandra czy wymiana o-ringów w automacie. W podręczniku zostały opisane konfiguracje stosowane w nurkowaniu technicznym oraz zasady jakimi należy się kierować przy konfiguracji sprzętu. Przedstawiona została specyfika nurkowań specjalistycznych – na wrakach, w jaskiniach, pod lodem. Sporą część podręcznika stanowi wiedza dotycząca dekompresji. Autor od wielu lat interesuje się teorią dekompresji, która od swoich początków rozwija się bardzo dynamicznie i od przełomu wieków XIX/XX zdołała już znacznie ewoluować.
      W podręczniku przedstawione są modele dekompresyjne od tych najstarszych, po najnowsze. Czytelnik uzyska przekrój informacji od tak podstawowych, jak to czym jest okienko tlenowe, co to gradient factor i jak wygląda nasycanie się tkanek o różnych półokresach, ale również dowie się jakie parametry są istotne dla planowania dekompresji i jak należy z nich korzystać planując nie tylko dekompresję, ale i całe nurkowanie. Wszystko przedstawione jest na wykresach i dokładnie opisane. W podręczniku znajdziemy też opis metody autorskiej obliczania dekompresji, należącej, podobnie jak Ratio Deco Andrew Georgitsisa, do grupy metod planowania dekompresji w locie.
      Znajdziemy też zagadnienia dotyczące problemów medycznych oraz fizjologii w nurkowaniu. Osobne rozdziały poświęcone są gazom używanym podczas nurkowania – opisano ich wpływ na organizm, toksyczność, cechy fizyczne a wszystko po to by przedstawić i wytłumaczyć ich praktyczne zastosowanie. Jeden rozdział poświęcony jest przygotowaniu mieszanin oddechowych. Omawiane zagadnienia zilustrowane są ponad 50 wykresami i prawie 150 ilustracjami. Podręcznik obfituje też w liczne wzory, których znajomość w większości przypadków nie jest konieczna do zrozumienia treści, jednak niewątpliwie mogą one bardziej unaocznić treść oraz stanowią poparcie dla wynikłych z nich tez.
      Książka może stanowić pomoc na kursach i źródło wiedzy dla pogłębiania informacji dla kursantów  od zaawansowanego nitroksu do pełnego trymiksu oraz kursach jaskiniowych i wrakowych. Forma podręcznika powoduje, że nie jest konieczne czytanie go „od deski do deski”, ale możliwe jest wybranie interesującego nas zagadnienia i przestudiowanie go.